Na skróty

5 maja 2014

Plan na sobotę - II Międzynarodowy ParkRun Trójmiasto!

   W tym tygodniu wracam do trenowania. Co prawda do rozpoczęcia rehabilitacji zostało jeszcze nieco ponad 2 tygodnie, jednak skoro bólu nie ma to uznałem, że najwyższa pora porzucić chaotyczne bieganie i wprowadzić nieco reżimu. 

   Wracam do systemu - od poniedziałku do piątku obowiązek, a potem przyjemności. I tak w weekend zamierzam sobie pozwolić na więcej spontaniczności. I już w ten najbliższy nadarzy się świetna ku temu okazja. Otóż w Trójmieście odbędzie się II Międzynarodowy ParkRun. Będzie okazja zaliczyć dwa biegi w jeden dzień! Mało tego - mam taki ambitny plan, aby z domu polecieć na ParkRun Gdynia, a następnie biegiem wrócić na ParkRun Gdańsk. Czy się uda zobaczymy? Tymczasem serdecznie zachęcam wszystkich do udziału w tym biegowym wydarzeniu! A oto informacja od organizatorów:


   W najbliższą sobotę 10 maja trójmiejscy uczestnicy biegów parkrun, będą mieli okazję po raz drugi wziąć udział w międzynarodowych edycjach parkrun Gdynia i Gdańsk. W imprezie udział wezmą „parkrunowycy” z innych krajów. Między innymi, swój przyjazd zapowiedziała ponad 40-osobowa grupa uczestników z Wielkiej Brytanii, którzy na co dzień biegają w tamtejszych lokalizacjach parkrun. 
   Peter Fordham, koordynator grupy parkrun z Wielkiej Brytanii powiedział: „Kiedy odwiedziliśmy trójmiejskie edycje parkrun w zeszłym roku spotkaliśmy się ze wspaniałym przyjęciem ze strony biegaczy z Gdyni i Gdańska co spowodowało, że w tym roku przywozimy jeszcze większą liczbę uczestników parkrun z Wielkiej Brytanii. Nasi uczestnicy niezwykle cieszą się z możliwości ponownego odwiedzenia dwóch pierwszych lokalizacji parkrun w Polsce oraz spotkania z naszymi przyjaciółmi w Gdyni i Gdańsku. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mieli okazję zrewanżować się goszcząc uczestników parkrun Polska na naszych trasach”. 
   W ramach organizowanego wydarzenia, biegacze będą mieli wyjątkową okazję ukończyć dwa biegi parkrun (tzw. double parkrun), których rezultaty zapisane zostaną w ich indywidualnych profilach uczestników. W celu umożliwienia udziału w dwóch biegach organizatorzy przewidzieli zmianę godzin startu w ramach trójmiejskich edycji parkrun. W Gdyni biegacze rozpoczną swoje zmagania na dystansem 5km o godzinie 8:00 na Bulwarze Nadmorskim, natomiast w Gdańsku bieg rozpocznie się o godzinie 10.00 w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana, przy wejściu D od ulicy Dąbrowszczaków. 
   Jak mówi Lech Bożeński, koordynator parkrun Gdańsk „w tym roku chcemy ponownie spotkać się w Trójmieście w międzynarodowym gronie uczestników, odnowić kontakty i cieszyć się możliwością wspólnego biegania w ramach parkrun. W związku z dużym zainteresowaniem udziałem w tegorocznych międzynarodowych edycjach parkrun postanowiliśmy umożliwić wszystkim ukończenie dwóch biegów w jednym dniu”. 
   Parkrun to największa masowa inicjatywa biegowa organizowana w 9 krajach na świecie w ramach ponad 370 lokalizacji umiejscowionych na niemal wszystkich kontynentach. Obecnie parkrun skupia już ponad 1 000 000 uczestników, którzy co sobotę uczestniczą w bezpłatnych biegach na dystansie 5km z pomiarem czasu. Parkrun zawitał do Polski w 2011, kiedy to uruchomiona została pierwsza lokalizacja w Gdyni. Na chwilę obecną parkrun odbywa się cyklicznie co sobotę w 13 miastach w Polsce Do końca roku organizatorzy przewidują uruchomienie kolejnych 7 miejsc, gdzie biegacze będą mieli możliwość spotykać się regularnie na trasach parkrun. 
   Dzięki systemowi rejestracji oraz indywidualnemu kodowi uczestnika parkrun biegacze mają możliwość startu w dowolnej lokalizacji biegu na świecie bez konieczności dokonywania ponownej rejestracji. Coraz większa liczba uczestników parkrun korzysta z tej możliwości i odwiedza lokalizacje biegów w innych miastach, czy też krajach. Rekordzistą pod tym względem jest Brytyjczyk Paul Freyne, który ukończył biegi w ponad 230 lokalizacjach imprezy, w tym 11 w Polsce. Wśród polskich „parkrunerów” największą liczbą odwiedzonych lokalizacji parkrun pochwalić może się Andrzej Komisarski z Łodzi, który ukończył biegi w 9 różnych miejscach. 
   Jak dodaje Jakub Fedorowicz, koordynator inicjatywy w Polsce „parkrun daje możliwość cyklicznego biegania w ramach jednej inicjatywy w wielu miejscach na świecie. To doskonała okazja do poznania innych miejsc a także biegaczy, których łączy udział w tym samym przedsięwzięciu bez względu na miejsce zamieszkania”. 
   Organizatorzy parkrun w Polsce zapraszają serdecznie wszystkich do udziału w międzynarodowych edycjach biegów zarówno w Gdyni, jak i Gdańsku. Wszyscy chętni, którzy do tej pory nie dokonali rejestracji w parkrun proszeni są o dokonanie tego pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukowanie i przyniesienie ze sobą nadanego kodu. Udział w biegach jest bezpłatny. 
   Więcej informacji na temat tras biegów znaleźć można pod adresem www.parkrun.pl/gdansk i www.parkrun.pl/gdynia oraz na profilach FB.

2 komentarze:

  1. szkoda tylko, że w sobotę jest też bieg europejski...

    OdpowiedzUsuń
  2. parkrun to dobra rozgrzewka przed europejskim :)

    OdpowiedzUsuń