Na skróty

11 stycznia 2013

Zimowa zbroja - rękawice dla biegacza

   W końcu, po kilku tygodniach poszukiwań zdecydowałem się na zakup, który ma raz na zawsze rozwiązać problem skostniałych dłoni. Oczywiście na tyle na ile to możliwe, bo zdaję sobie sprawę, że złe rękawice to nie jedyna przyczyna. Istotną rolę może też odgrywać słabe krążenie, ale to już temat na innego posta. Dodam tylko, że problem zimnych rąk jest chyba moją największą bolączką. A żeby go bardziej zobrazować powiem jedynie, że podczas 34. Maratonu Warszawskiego, na 40. kilometrze miałem tak zimne dłonie, że chłodziłem sobie nimi kark i czoło.
   Dzisiaj będąc w Decathlonie zdecydowałem się na zakup łapawic oraz rękawic wierzchnich. Taki zestaw ma mi zapewnić komfort podczas biegania nawet przy bardzo niskich temperaturach. A co z bieganiem przy nieco wyższej temperaturze? Oto mały przegląd moich rękawic:

1. Rękawiczki do sportów drużynowych Kipsta

Skład
91% poliester. 9% elastan. 

Test Produktu
Testowane przez wielu sportowców na wszystkich poziomach zaawansowania, te rękawice umożliwiają bieganie w zimne dni (do 0°C bez wiatru). Elementy odblaskowe zwiększają widoczność w ciemności i w pochmurne dni.

Ograniczenia w użytkowaniu
Nieodpowiednie do jazdy na rowerze.

Moje odczucia 
Posiadam rękawiczki Kipsta, jednak są one identyczne jak te Kalenji i muszę stwierdzić, że w moim przypadku nie nadają się do biegania już przy temperaturze około 0 stopni. Używam ich jedynie podczas treningów i zawodów wczesną wiosną i jesienią kiedy słupek rtęci wskazuje kilka kresek na plusie. Często mając na sobie jedynie koszulkę i krótkie spodenki.

2. Rękawiczki biegowe Kalenji


  
Skład
Wierzch rękawicy: 91% poliester. 11% elastan. Reszta: 100% poliester. 

Test Produktu
Te rękawice, testowane przez licznych biegaczy, umożliwiają treningi w zimne dni (do 0° C bez wiatru). Odblaskowe wstawki zwiększają widoczność w pochmurne dni.

Ograniczenia w użytkowaniu
Nieodpowiednie do jazdy na rowerze.

Moje odczucia 
Nieco cieplejsze rękawice niż opisany wcześniej produkt Kipsta. Zakładam je kiedy temperatura na dworze spada do około 0 stopni. Dobrze spisują się podczas krótkich (poniżej godziny) treningów w bezwietrzne dni. Nie zabezpieczają nawet w minimalnym stopniu przed deszczem dlatego jeżeli pada, po kilkunastu minutach trzeba je zdjąć, bo dodatkowo wychładzają dłonie.

3. Rękawice do sportów zimowych ALLROUND


Moje odczucia 
Wierzchnia część wykonana z materiału typu soft shell z widocznymi odblaskowymi elementami. Na spodzie gumowe elementy, które niezbyt przydają się przy bieganiu, ale ułatwiają chociażby jazdę na rowerze. Od środka dodatkowo podszyte. Niestety nie są wodoodporne i podczas opadów dość szybko przemakają. Zapewniają mi komfort w temperaturze do około -5 stopni podczas biegów trwających około 1,5 godziny. Przy niższych temperaturach bądź dłuższych biegach zakładam rękawiczki Kalenji i na nie dopiero zakładam ALLROUND.

4. Łapawice WED'ZE

Na zdjęciu łapawice dla juniorów, ja posiadam wersję dla dorosłych.


Izolacja termiczna 
Wata Loft 150 Stratermic na wierzchu dłoni dla lepszej izolacji.

Nieprzemakalność 
Wodoodporna i oddychająca membrana Nova Dry. Hydrofobowe wykończenie materiału.

Łatwość użytkowania 
Mat. do nosa na kciuku. Zatrzask do łączenia rękawic. Tasiemka przeciw zgubieniu


Solidność 
Spód dłoni ze skóry syntetycznej. Wzmocnienie po wew. stronie palca wskazującego

Precyzja 
Profilowanie ułatwiające chwytanie przedmiotów. Antypoślizgowy spód dłoni.




Moje odczucia 
Na chwilę obecną testowałem te rękawice jedynie podczas spacerów przy -1 i silnych opadach. Wrażenia? Ciepło i sucho. Może nie było mi w nich specjalnie gorąco, ale funkcji grzewczej te łapawice niestety nie mają. W niedzielę najprawdopodobniej przejdą prawdziwy test bojowy - 31-kilometrowe wybieganie. Wtedy będę mógł powiedzieć na ich temat nieco więcej.

5. Rękawice wierzchnie WED'ZE
 

Izolacja termiczna 
Materiał softshell z laminowaną membraną zwiększa ochronę przed wiatrem.

Nieprzemakalność 
Wodoodporny materiał wykończony hydrofobowo.

Łatwość użytkowania 
„Samoprzyczepna” powierzchnia wewnętrzna dobrze trzyma się rękawicy pod spodem.

Solidność 
Wzmocnienie na spodzie dłoni.

Precyzja 
Tworzą całość z rękawicami znajdującymi się pod spodem.



Moje odczucia 
Łącznie z łapawicami mają za zadanie stworzyć prawdziwą zaporę dla mroźnego powietrza. Pierwsze odczucia wskazują, że sobie z tym poradzą. A jak będę sprawdzały się na długich treningach przy niskiej temperaturze? Zapewne będę mógł napisać więcej po zimie.


Opisy oraz zdjęcia zostały zaczerpnięte ze strony decathlon.pl.


PS: Będę się starał aktualizować ten post wraz z kolejnymi treningami w różnych warunkach atmosferycznych. Także jeżeli kogoś to interesuje to zapraszam do śledzenia zmian. Pierwsza aktualizacja powinna pojawić się już po weekendzie.

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam jedną parę rękawiczek do biegania - NIKE które są takie jak dwa pierwsze modele prezentowane przez ciebie. Poniżej 0*C rzeczywiście nie ma szału i ręce mi trochę marzną. A właściwie marzną, a potem się rozgrzewają i tak na zmianę :P Nie kupuję drugiej pary bo jestem wytrwały :)

    Co do mojego testu kompresorów na łydki, to jestem już po trzech treningach w nich i jest dobrze. Dzięki opaską mięśnie łydek pracują jeszcze intensywniej. Nie czuje zmęczenia nóg podczas dłuższych biegów, tak jak zdarzało mi czasami przy treningach bez opasek. Jak je zakładałem pierwszy raz to myślałem że zamówiłem za małe mimo tego że mierzyłem łydki, ale to tylko pierwsze uczucie bo opaski są jak druga skóra i przylegają ściśle do łydek. Po zdjęciu ich po treningu nie mam żadnych śladów ściskania co znaczy że jest ok.

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. ... a ja biegam w rowerowych rękawiczkach bez paców przy -8 i po 15 minutach biegu nie ma mowy o zimnych dłoniach ?! Poważnie marzną wam ręce???????

    OdpowiedzUsuń
  4. Późno jest a ja siedzę i nadrabiam zaległości w śledzeniu Twojego bloga ;) Osobiście biegam w tych rękawiczkach kalenji, które sam posiadasz i przy -12 i wietrznej pogodzie dłonie mam gorące. Ja z kolei mam problem z palcami u stóp więc wiem co to za ból ;/ Jeśli nadal się borykasz z tym problemem spróbuj ogrzewaczy do dłoni :)

    OdpowiedzUsuń